تبلیغات
هیئت جوانان عاشورایی رزمندگان اسلام ماسال
مراسم هفتگی - یکشنبه ها بعد از نماز مغرب و عشا - دارالقرآن کوثر

رهبر معظم انقلاب در سخنانی در چند مقطع زمانی به اهمیت شبهای قدر پرداخته اند.

لیله`‌القدر، شب ولایت است. هم شب نزول قرآن است، هم شب نزول ملائكه بر امام زمان است، هم شب قرآن و شب اهل بیت(علیهم‌السلام) است.
ما معتقدیم (و این جزء بدیهیات اسلام، بلكه بدیهیات همه ادیان است) كه انسان، فقط در سایه ارتباط و اتصال با حق تعالی است كه می‌تواند به تكامل و تعالی دست پیدا كند. البته فرصت ماه رمضان، یك فرصت استثنایی است. این، چیز كمی نیست كه خدای متعال در قرآن بفرماید: "لیله‌القدر خیر من الف شهر ". یك شب، از هزار ماه بهتر و با فضیلت‌تر و در پیشرفت انسان موثرتر، در ماه رمضان است. این، چیز كمی نیست كه رسول اكرم (صلی‌ا...‌علیه‌وآله) این ماه را ماه ضیافت الهی به حساب بیاورند. مگر ممكن است كه انسان وارد سفره كریم بشود و از آنجا، محروم خارج بشود؟ مگر وارد نشوی. آن كسانی كه وارد سفره غفران و رضوان و ضیافت الهی در این ماه نشوند، البته بی‌بهره خواهند ماند و واقعا این محرومیت به معنای حقیقی است. "ان الشقی من حرم غفران‌ا... فی هذا الشهر العظیم ". محروم واقعی، آن كسی است كه نتواند در ماه رمضان، غفران الهی را به دست بیاورد.(1)
بقیه در ادامه مطلب
منبع : خاتون محشر

لیله‌القدر شب ولایت است
لیله`‌القدر، شب ولایت است. هم شب نزول قرآن است، هم شب نزول ملائكه بر امام زمان است، هم شب قرآن و شب اهل بیت(علیهم‌السلام) است.
لیله‌القدری كه در این ماه رمضان است و قرآن صریحا می‌فرماید: " لیله‌القدر خیر من الف شهر "؛ یك شب، بهتر است از هزار سی روز (هزار ماه)، بسیار مهم است. چرا این قدر فضیلت را به یك شب دادند؟ زیرا بركات الهی در این شب زیاد است؛ نزول ملائكه در این شب زیاد است؛ این شب، سلام است؛ "سلام هی حتی مطلع‌الفجر "؛ از اول تا آخر این شب، لحظاتش سلام الهی است. " "سلام قولا من رب رحیم. " رحمت و فضل الهی است كه بر بندگان خدا نازل ‌می‌شود. هم شب قرآن و هم شب عترت است. لذا سوره مباركه قدر هم، سوره ولایت است. شب قدر، خیلی ارزش دارد. همه ماه رمضان، شب‌ها و روزهایش ارزش والا دارد؛ البته لیله‌القدر نسبت به روزها و شب‌های ماه رمضان، خیلی فاخرتر است؛ اما شب‌ها و روزهای ماه رمضان، نسبت به روزها و شب‌های بقیه سال، خیلی فاخرتر است. باید قدر بدانید. در این روزها و در این شب‌ها، همه بر سر سفره‌انعام الهی حاضرید. استفاده كنید.(2)
در ماه رمضان... (در همه روزها و شب‌ها) دل‌های‌تان را هرچه می‌توانید با ذكر الهی نورانی‌تر كنید، تا برای ورود در ساحت مقدس لیله`‌القدر آماده شوید؛ كه "لیله‌القدر خیر من الف شهر؛ تنزل الملائكه والروح فیها باذن ربهم من كل امر. " شبی كه فرشتگان، زمین را به آسمان متصل می‌كنند؛ دل‌ها را نورباران و محیط زندگی را با نور فضل و لطف الهی منور می‌كنند. شب سلم و سلامت معنوی (سلام هی حتی مطلع الفجر) شب سلامت دل‌ها و جان‌ها، شب شفای بیماری‌های‌ اخلاقی، بیماری‌های معنوی، بیماری‌های مادی و بیماری‌های عمومی و اجتماعی؛ كه امروز متاسفانه دامان بسیاری از ملت‌های جهان، از جمله ملت‌های مسلمان را گرفته است! سلامتی از همه این‌ها، در شب قدر ممكن و میسر است؛ به شرطی كه با آمادگی وارد شب قدر بشوید.(3)

شب قدر، شب سلامت از بیماری‌هاست
شب قدر، شب شفای بیماری‌های‌ اخلاقی، معنوی، مادی و بیماری‌های عمومی و اجتماعی است كه امروز متاسفانه دامان بسیاری از ملت‌های جهان، از جمله ملت‌های مسلمان را گرفته است!
امروز كه خدای متعال اجازه داده است كه شما زاری، تضرع و گریه كنید، دست ارادت به سوی او دراز كنید، اظهار محبت كنید، اشك صفا و محبت را از دل گرم خودتان به چشم‌های خودتان جاری كنید. این فرصت را مغتنم بشمارید؛ والا روزی هست كه خدای متعال به مجرمین بفرماید: " لاتجروا الیوم "، بروید، زاری و تضرع نكنید، فایده‌ای ندارد "انكم منا لاتنصرون ". این فرصت، فرصت زندگی و حیات است كه برای بازگشت به خدا در اختیار من و شماست؛ و بهترین فرصت‌ها ایامی از سال است كه از جمله آن‌ها ماه مبارك رمضان است و در میان ماه مبارك رمضان، شب قدر! شب قدر هم در میان این سه شب است. طبق روایتی كه مرحوم محدث قمی نقل می‌كند، سوال كردند كه كدام یك از این سه شب (یا آن دو شب ‌بیست‌ویكم و بیست‌وسوم) شب قدر است؛ در جواب فرمودند:
چه‌قدر آسان است كه انسان، دو شب (یا سه شب) را ملاحظه شب قدر بكند؛ چه اهمیت‌دارد بین سه شب مردد باشد، مگر سه شب چه‌قدر است؟ كسانی بوده‌اند كه همه ماه رمضان را از اول تا آخر، شب قدر به حساب می‌آوردند و اعمال شب‌قدر را انجام می‌دادند! (4)
یك جمله كوتاه در باب اهمیت لیله‌القدر عرض كنم؛ علاوه بر این‌كه از جمله قرآنی "لیله‌‌القدر خیر من الف شهر " می‌شود فهمید كه از نظر ارزشیابی و تقویم الهی، یك شب برابر هزار ماه است، در دعایی كه این روزها می‌خوانیم، برای ماه رمضان چهار خصوصیت ذكر می‌كند: یكی تفضیل و تعظیم روزها و شب‌های این ماه است بر روزها و شب‌های ماه‌های دیگر؛ یكی وجوب روزه در این ماه است؛ یكی نزول قرآن در این ماه است و یكی هم وجود لیله القدر در این ماه است. یعنی در این دعای ماثور، لیله‌القدر را عدل نزول قرآن در ارزش‌دادن به ماه رمضان مشاهده می‌كنیم. بنابراین قدر لیله‌القدر را باید دانست؛ ساعات آن را باید مغتنم شمرد و كاری كرد كه ان‌شاءالله قلم تقدیر الهی در شب‌های قدر برای كشور عزیز و آحاد ملت ما تقدیری آن‌چنان كه شایسته مردم مومن و عزیز ماست، رقم بزند.(5)
منابع:
1. مقام معظم رهبری در دیدار با مسوولان و كارگزاران نظام جمهوری اسلامی، به مناسبت عید سعید فطر سال 1369 هجری شمسی
2. بیانات مقام معظم رهبری در دیدار علما، طلاب و اقشار مختلف مردم شهر قم به مناسبت سالگرد قیام نوزدهم دی
3. بیانات مقام معظم رهبری در جمع بسیجیان به مناسبت هفته بسیج سال 1376
4. بیانات مقام معظم رهبری در خطبه نمازجمعه تهران 26/10/1376
5. بیانات مقام معظم رهبری در نمازجمعه تهران 28/8/1386

منبع : خاتون محشرآمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :