تبلیغات
هیئت جوانان عاشورایی رزمندگان اسلام ماسال
مراسم هفتگی - یکشنبه ها بعد از نماز مغرب و عشا - دارالقرآن کوثر

بسمه تعالی

نام درس : آداب و اصول ذاکری

استاد : حاج حسین سازور

جلسه اول

مقدمه :

در ابتدا بنده چند نکته را باید در جمع شما ستایش جویان اهل البیت(ع) عرض کنم . همانطوری که می دانید خواندن در پیشگاه حضرت سیدالشهدا(ع) دارای یک سری ظرافت ها و لطافت هایی است که رعایت آنها باعث اثرگذاری بیشتر ، هم در ذاکر یا مداح و هم در مستمعین می گردد و همانطوری که خواندن مداح   یا ذاکر ، دارای ظرافتهای خاصی است ، شخص مداح یا ذاکر هم نیز باید از نظر روحی لطیف و ظریف باشد . زیرا انسان سنگدل ، هیچگاه نمی‌تواند فردی مؤثر و نوکری ارزشمند برای امام حسین(ع) باشد . یکی از مواردی که باعث سنگدلی فرد می شود ، اینست که ذاکر یا مداح به این مسئله ، یعنی مداحی اهل البیت(ع) به عنوان یک شغل نگاه کند .

بقیه در ادامه مطلب . . .


نکتة دیگر اینکه ما باید توجه داشته باشیم که دریای خوانندگی و مداحی اهل البیت(ع) آنقدر وسیع است که تمامی ندارد . خواندن در دستگاه امام حسین(ع)  مانند دعا کردن ، تمامی ندارد ، میدان وسیعی است که حدود آن را            نمی توان معین نمود . همانطوری که ما نمی توانیم برای فضائل و کرامات اهل البیت(ع) حد و حصری قائل شویم ، برای نوکری اهل البیت(ع) ، از نظر ارزش گذاری معنوی نیز نمی توان حد و حدودی در نظر گرفت .

دیگر اینکه در دستگاه سیدالشهدا(ع) ، داشتن صدا و صوت خوب ، اصل نیست گرچه صدا جذابیت دارد ، یا اصل ، داشتن محفوظات نیست گرچه محفوظات جایگاه ویژه­ای در ذاکری دارد و همة اینها در بهتر فهماندن معارف اهل البیت(ع) لازم است .ولی اینها همه جزو ابزار مداحی هستند و اصل چیز دیگری است که ما در این درس به توضیح آن اصول می پردازیم . البته ما در این مقال ، آداب مداحی و ذاکری را خدمت شما عرض خواهیم کرد . مطالب هم مطالبی تازه ای است البته نه اینکه این مطالب نبوده اما در ذاکری و مداحی اهل البیت(ع) ، خیلی­ از افراد  به این اصول  بی اهمیت و بی دقت هستند .

 

اصول و پایه ذاکری بر ۴ محور استوار است:

۱- آداب  ذاکری

۲- فنون ذاکری

۳- تاریخ در ذاکری

۴- مقتل در ذاکری
آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :